O Ájurvédě (angl. ayurveda)

Považuje se za matku medicíny, ze které vychází čínská a např. ve svém dělení i naše školská západní medicína.

  Ájurvéda je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává ájurvédskou medicínu za účinný  medicínský systém.

 

Výsledek obrázku pro ayurveda

Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu se svou podstatou (typem osobnosti) a s univerzálními, všeobecně přírodními zákony. Ájurvéda se jako holistický přístup se zabývá komplexně celým člověkem, neodděluje jednotlivé soustavy či funkce lidského organismu. Neopomíjí souvislosti a souvztažnosti, nazírá na člověka jako na ucelenou, nedělitelnou jednotku.

Ájurvéda se nezaměřuje jednoduché na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Jako nejdůležitější podmínku zdraví vidí zachování rovnováhy energie v těle, proto se při léčbě zaměřuje na její obnovení. Ájurvéda se podrobně zabývá nejen léčbou, ale i prevencí nemocí a dlouhověkostí. Podle konstituční charakteristiky jedince, vnějších a klimatických podmínek doporučuje individuálně řešenou skladbu stravy, životní styl, jednotlivé bylinné přípravky, léčebné i preventivní  procedury, ale i cvičení – zejména  jógu atd. Takovéto uznání individuálních odlišností mezi lidmi a nutnosti individuálního přístupu k jejich k léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.

Co znamená konstituce a metabolický typ?

Podle Ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií – principů, sedmi tkání a množství kanálů. Z pěti prvků-vzduch, prostor, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ tří energií.

Související obrázek

Obr. zdroj: NuAyurveda

Tyto energie (principy) nazýváme podle původních slov ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha.

Váta je energie pohybu,

Pitta představuje metabolismus a Kapha odpovídá principu hmoty a struktury.

Tyto energie se nachází v každém z nás, jen u každého jedince v jiném poměru. Každý z nás má unikátní strukturu energie a proto je každý člověk tak jedinečný. Kombinace těchto tří energií vytváří naši konstituci a metabolický typ.

Příčiny nemocí podle Ájurvédy:

Základem zdraví je energetická rovnováha, tedy rovnováha těla a mysli. Mysl, tělo, duše i celý svět jsou spojené nádoby. To jak myslíme, co jíme nebo kde pracujeme působí na smysly a ovlivňuje celý organismus. Podle Ájurvédy velká část nemocí vzniká v mysli. Pokud za účasti faktorů vnějších (prostředí, nezdravý životní styl) či vnitřních (nesprávná strava a životospráva) nastane nerovnováha, za hlavní důvod onemocnění se považuje slabé trávení, neschopné vstřebat potřebné živiny a nízká imunita. Následkem slabého trávení se tvoří v těle áma neboli toxiny, které putují tělem a usazují se v různých orgánech, které poškozují. V Ájurvédě existují léčebné metody, které z těla tyto toxiny odstraní. Nejúčinnějším způsobem je úprava jídelníčku, životosprávy dle doporučení a též unikátní detoxikace a omlazení, nazvaná Pančakarma.

Jak se Ájurvéda liší od západní medicíny?

Ájurvéda nestojí proti západní medicíně a lze ji a ájurvédskou medicínou kombinovat (např. vyšetření, užívání současně bylinných ájurvédských přípravků a chemických léků).

U chronických stavů však dosahuje Ájurvéda výborných výsledků tam, kde klasická medicína není úspěšná. Ájurvéda je individuální (léčba se stanoví na základě určení typu dané osoby a jejího stavu), zaměřuje se na odstranění příčiny a nikoliv na potlačení příznaků, a v léčbě se používají jen přírodní prostředky bez nežádoucích účinků.

Jaké jsou hlavní léčebné techniky?

Nejvíce se Ájurvéda osvědčuje v léčbě chronických onemocnění. Ájurvéda pokrývá a léčí široké spektrum nemocí, od nachlazení a zažívacích obtíží po chronické a civilizační nemoci, např. alergie, chronickou únavu, vředy, nespavost, bolest hlavy, migrénu, vysoký krevní tlak, cukrovku, až k duševním nemocem. Volba příslušné terapie závisí na individuální konstituci, na typu nerovnováhy a na ročním období.

K nejčastějším léčebným technikám patří

  • aromaterapie zahrnuje užívání vonných olejů a tyčinek
  • bylinná léčba užívá přírodní látky bez nežádoucích účinků
  • dechová speciální protistresová cvičení
  • detoxikační metoda zvaná Pančakarma pročišťuje a omlazuje organizmus a zbavuje ho usazených toxických látek a je často prvním krokem k úspěšné léčbě
  • širodhara je speciální procedura, která působí léčivě a přináší hluboké zklidnění
  • výživa a případná změna jídelníčku patří k nejdůležitějším opatřením k udržení nebo navrácení zdraví. V žaludku pracuje agni, trávicí oheň, zodpovědný za správné a dokonalé trávení. Naše zdraví do značné míry závisí nejen na druhu potravin, ale i na množství a čase, kdy jídlo konzumujeme. Jídlo správně sestavené, ale v nevhodnou dobu nebo ve spěchu přispívá k naší nerovnováze a nemoci.
  • meditace ovlivňuje pozitivně mysl a tím celý organizmus
  • olejové ájurvédské masáže mají výrazné zdravotní účinky
  • jóga, speciální cviky zvané asány patří k části léčby mnoha nemocí. K Ájurvédě je nejblíže Kundalinijóga
  • terapii barvami a kameny.
Co je detoxikace a omlazení zvané Pančakarma?

Pančakarma, ájurvédská detoxikace a omlazení celého organismu, najdete jen v ájurvédské medicíně. Pročistí celé tělo velmi přirozeným a nenásilným způsobem. Odstraňuje toxiny, regeneruje, omlazuje celý organismus a navozuje rovnováhu. Tato detoxikace zahrnuje konzultace, individuálně stanovenou stravu podle konstituce, ájurvédské masáže s použitím bylinných olejů, teplé bylinné koupele, aplikaci speciálního oleje k pročištění nosu, uší či proceduru Širodhara, při níž nepřetržitý proud teplého bylinného oleje teče jemným pramínkem na čelo, čímž očišťuje mysl i tělo a uvolňuje nervový systém.

Co je Širodhara?

Širodhara je metoda, při níž se ze specializované nádoby zavěšené nad hlavou ležícího pacienta aplikuje teplý olej na čelo po dobu 15 až 40 minut.

Aplikace oleje na tato místa působí nejenom hlubokou relaxaci a tím i regeneraci organismu, ale pomáhá až u 80 nemocí, např. při bolestech hlavy a migrénách, proti nespavosti, cukrovce, při potížích s pamětí či koncentrací, depresivních stavech a jiných mentálních obtížích.

Jak často a jak dlouho se má detoxikace provádět?

Detoxikace uzdravuje vaše tělo, mysl i emoce, stále hlouběji a hlouběji s každým následujícím rokem. Staroájurvédští lékaři doporučovali detoxikaci provádět dvakrát za rok, aby se dosáhlo optimálního očištění a omlazení. Někteří lidé však mají dostatek času a prostředků na její provádění pouze jedenkrát za rok, což je dobré právě na udržení stavu. Každý rok je skutečně možno stát se zdravějším a mladším spíše nežli starším a nemocnějším. Doporučená doba pro detoxikaci je nejméně 5 dnů, lépe 7–14 dnů podle možností.

Co následuje po procedurách při detoxikaci?

Detoxikace znamená pročištění a regeneraci organismu. Energie se soustředí dovnitř, obnovuje tkáně a působí léčivě. Naopak při běžném životě se energie vydává směrem ven. Nejvhodnějším způsobem jak podpořit tento proces je úprava stravy, životosprávy, dechové cvičení, meditace, některé vybrané procedury. Pokud budete chtít cvičit jógu, jedná se o velmi jednoduchou kundalini jóga. Celkově se jedná o obnovu organismu a energie.

Jaký význam mají byliny?

Byliny jsou jemnou, přírodní léčbou. Snadno se vstřebají, svými rozličnými vlastnostmi (vysušující/vlhké, stimulující/u­klidňující atd.) pomáhají v ozdravném procesu organismu. Téměř vždy lze vybrat bylinu, která bude v daném případě působit léčivě.

 

Související obrázek

Obr. zdroj: jagran.com

Jaký význam má v Ájurvédě výživa?

Správnou výživou lze ovlivnit podle Ájurvédy až 70% nemocí.

Ájurvéda  nezakazuje žádné potraviny, nekloní se k žádné umělé nepřirozené dietě, ale v každé skupině (ovoce, zelenina, maso, obiloviny, mléčné výrobky atd.) jsou určité potraviny vhodnější a jiné nevhodné. Potraviny svými vlastnostmi působí léčivě, ovlivňující konkrétní orgány.

Proč se obracet v současné době na Ájurvédu?

Principy Ájurvédy jsou  prověřené 5000 lety, platí a budou platit další tisíce let.

V současnosti se jí zabývá více a více lékařů z celého světa, kteří tuto medicínu přizpůsobili naší populaci.

Ájurvéda a ájurvédské léčebné techniky obstály v mnoha klinických studiích, měla by být první volbou v případě chronického (vleklého) onemocnění, zejména pokud není uspokojivě léčeno klasickou medicínou a/nebo pokud nechcete užívat chemické léky.

Ájurvéda se zaměřuje nejen na léčení nemocných, ale i na prevenci u zdravých lidí, kteří mohou onemocnět následkem špatné stravy, stresu, rodinných problémů apod. Ájurvédu, medicínu dlouhověkosti, proto není možné nazývat pouze alternativní medicínou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *