Vyberte stránku

Pod pojmem  „přikládáním pijavic“ si většina z nás představí „tmářskou“ středověkou léčbu, ne nijak valně účinnou, která prý měla za následek maximálně tak ztrátu krve pacienta, v horším případě chudokrevnost či mohla pacienta i zabít.

Ovšem spolu s trendem „návrat k přírodě“ se rozmohlo znovuobjevování přírodních způsobů léčby. A tak si lidé vzpomněli i na tzv.: „hirudoterapii“ –  léčbu přisátím pijavice lékařské, latinsky Hirudo medicinalis. To, že se nám pijavice většinou nelíbí, resp. třeba i  hnusí, neznamená, že jejich léčba „nefunguje“. V posledním desetiletí zaznamenala léčba pijavicemi renesanci zejména v Německu, Švýcarsku a USA.  U našich německých sousedů je ročně použito okolo 500 000 pijavic zejména při léčbě artrózy, bolestí a hlavně v plastické chirurgii. Nejedná se tedy o pouhé ,,šarlatánské pouštění žilou“.

Ve slinách pijavic je obsaženo více než sto ( většinou literatura uvádí kolem 150)  druhů aktivních substancí, které působí např. proti:

zánětu,

proti srážení krve,

proti bolesti,

pomáhají detoxikaci organizmu a

pomáhají zlepšovat imunitu organizmu.   

Na světě existuje přibližně 600 druhů pijavic, avšak pouze tři druhy se používají v medicíně. Tyto pijavice se dají lehce odlišit od jiných, na hřbětě mají žluto-oranžové nebo zelené proužky. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicinské účely.

  • Hirudo medicinalis officinalis – mají olivově zelené bříško
  • Hirudo medicinalis medicinalis – je tmavá a bříško je flekaté
  • Hirudo medicinalis orientalis – typické měděné zbarvení

Za zmínku stojí fakt, že v žaludku pijavice přežívá její symbiont Aeromonas hydrophyla, bakterie, bez které by pijavice nemohla existovat.

Pokud po aplikaci pijavic dojde k alergické reakci pacienta, je alergie vyvolána právě výše zmíněnou bakterií, nikoliv pijavicí samotnou. Bakterie – symbiont nevyvolává žádná onemocnění, pouze v některých případech znepříjemní průběh hojení ranky po přisátí. Neznamená to však, že se tímto hirudoterapie stává pro pacienta nevhodnou nebo dokonce zakázanou. Výjimkou je otok celé končetiny. V tomto případě se opravdu další aplikace nedoporučují.

                                                                                              Hirudo medicinalis medicinalis

Existují tři skupiny lidí, kteří využívají benefity pijavic:

1. zdraví jedinci – využití pouze jako prevence, detoxikace celého organismu. Např. před plánovaném početí miminka.

2. nemocní s chronickými obtížemi, kdy pijavice sice onemocnění nevyléčí, ale minimalizuje sekundární projevy či její důsledky např.:

  • „cukrovka“ – diabetes mellitus
  • roztroušená skleróza – sklerosis multiplex
  • lupenka
  • ekzémy,
  • neurologické choroby
  • artróza

3. nemocní, které pijavice vyléčí.

Buď ihned při první kúře, nebo po opakovaném přikládání.

Při první kúře jsou pijavice většinou úspěšné v léčbě – úrazových a poúrazových stavů (koleno, kotník, rameno apod.). Pijavice úžasně hojí či urychlují hojení pooperačních ran, krevních podlitin nebo otoků.

Opakované přikládání – křečové žíly, hemeroidy, trombóza, záněty žil, poruchy prokrvení končetin, vysoký krevní tlak, před a po infarktový stav, ateroskleróza, záněty nervů, neuralgie, myomy, cysty, chronické onemocnění prostaty, furunkly (hnisavé onemocnění kůže), vředy, hučení v uších, chronické záněty středního ucha, zelený zákal, záněty očí, chronická rýma, astma, alergie, chronické bronchitidy, všechny chronické záněty – zubů, očí, orgánů. Gynekologická a urologická onemocnění, funkční neplodnost, endometrióza, migrény, bolesti kloubů a svalů. Spojením s látkovou výměnou pomáhají i při léčbě jako jsou dna, obezita, náchylnost k častému onemocnění = imunita!

Pijavice se využívají i u zvířat, jako jsou koně, kočky, psi.

Využití účinků je při:

artróza, artritida, onemocnění kloubů, podotrochlóza, gonartróza, záněty šlachové pochvy, luxace pately, dysplázie u psů, akutní diskopatie, spondylóza, lokální pyodermie, absces, trombóza, furunkl, otoky, detoxikace aj.