Syndrom dívčího kolene

Jako „syndrom dívčího kolene“ označujeme skutečnost, kdy má patella při pohybu nesprávný (patologický) kontakt s chrupavkou kolenního kloubu a to díky strukturálním změnám v chrupavčité tkáni.

 

Tento syndrom se ve větším počtu objevuje u žen častěji než u mužů ( v poměru cca 60 : 40) ve věkové kategorii 15 – 30 let, odtud pochází také název.
Někteří odborníci se domnívají, že za to může hormon estrogen a jeho zvyšující se hladina v organismu během puberty, ale názory se mohou v různých zdrojích na toto téma lišit.

Mezi další příčiny tohoto poškození patří kromě vrozených dispozic také nesprávné držení těla či svalová disproporce a nadváha.

U tohoto typu onemocnění jde o to, že nedostatečně zralá chrupavka postiženého kolene reaguje na zvýšenou zátěž, která je přirozeně spojena s dospíváním, prosáknutím tkání a někdy až rozmělněním či rupturami (prasklinami), které jsou samozřejmě zdrojem bolesti a obtížného pohybu. Paradoxně někdy je tento problém přítomen, ale nepůsobí problémy, takže dotyčný pacient o nedostatečné zralosti a špatnému postavení patelly dlouhé roky neví.
Syndrom „dívčího kolene“ patří do skupiny onemocnění, která se souhrnným názvem označují jako chondropatie.

Výsledek obrázku pro chondropatia

Obr. zdroj: Život – Aktuality.sk

Symptomy / příznaky:
tuhnutí a tlak v koleni při sezení, takže je nutné časté procvičování a protahování
výrazným indikátorem pak jsou silné bolesti v oblasti pod patellou
zhoršení problémů po výrazném jednostranném zatížení chrupavky (přetížení 1 nohy, např. při stání na jedné noze, při jednostranně zaměřeném sportu jako je šerm, tenis….).

Související obrázek

Obr. zdroj: zdravekoleno.cz

Léčba:
Léčba syndromu dívčího kolene je poměrně náročná a dlouhodobá. Spočívá jak v klasické konzervativní léčbě, tak může zahrnovat i artroskopický zákrok, který umožní vrátit patellu do její původní, přirozené pozice. pohybovou a fyzikální léčba
posílení stehenního svalstva
Vhodný dostatek bílkovin,
vitamin D,
nepřetěžovat koleno, to je bohužel to nejhlavnější,
zkusit je možno i doplňky stravy typu Condrosulfu , přípravky s kyselinou hyaluronovou a další, které ale nejsou příčinnou léčbou.

Z dalších možností volíme:
tejpování
moxování k úlevě od bolesti
baňkování k úlevě tkání od prosaků degenerované chrupavky

Autor: Mgr. K. Moravcová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *