Mobilní loket (angl. iPhone elbow) je novodobá verze tzv. syndromu kubitálního tunelu, zánětu nervus ulnaris (ulnárního nervu, který prochází loktním kloubem). Mobilní loket je způsobený častým a dlouhým telefonováním.
Rizikovými faktory jsou držení telefonu stále stejnou rukou, volání více jak hodinu denně a vrozená predispozice (užší kubitální tunel).
Obrázek: lupusnewstoday.com
Vynucené, dlouhodobé ohnutí paže v lokti brání přirozenému a plynulému průtoku krve prsty horní končetiny a poškozuje loketní (ulnární) nerv, což pacient pociťuje zejména jako brnění či „umrtvení“ prstů ruky.
Diagnostika: Vyhodnocujeme příznaky a rizikové faktory v anamnéze pacienta, poklep, pohmat.
Léčba: Nejdůležitější je prevence: střídaní rukou při delším telefonním hovoru a používání handsfree.
Samotná léčba je založena na rehabilitaci a klidovém režimu, nutná je fixace loktu v sádře či v ortéze minimálně 3 týdny.
V akutní fázi je velmi vhodný obstřik, který by měl pacientovi přinést úlevu. Po sundání sádry (odložení ortézy) je při očekávané zvýšené námaze vhodné např. tejpování či nošení elastické bandáže.
Během rehabilitace ordinujeme ultrazvukovou léčbu, ošetření terapeutickým laserem popř. pulzní magnetoterapii, míčkování, post izometrickou relaxaci, měkké techniky, šetrnou trakci loketního kloubu atd.
Obrázek: targettapeusa.com
Pokud obtíže přetrvávají a objevují se i při natažené paži, jedná se zřejmě o trvalé poškození a je nutný chirurgický zákrok.
Obrázek: Compex
Jak se projevuje mobilní loket – příznaky, projevy, symptomy:
brnění prstů (malíčku a prsteníčku) hlavně před spaním
- znecitlivění malíčku a prsteníčku
- bolest začínající u prstů a šířící se postupně až k loktu
- poruchy jemné motoriky postižené ruky (obtížné psaní na klávesnici atd.)
- citlivost při tlaku či poklepu na loketní jamku
Autor: Mgr. K. Moravcová